Nigdy nie kupuj kota w worku.
Zanim wbijesz łopatę, dokładnie sprawdź, na jakiej działce chcesz rozpocząć budowę. Wnikliwa analiza terenu przed zakupem pozwoli Ci uniknąć wielu (przykrych) niespodzianek w przyszłości.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wybrać działkę inwestycyjną,
- co warto sprawdzić przed zakupem terenu pod budowę,
- co jeszcze powinna zawierać wstępna analiza działki.
Jak wybrać działkę inwestycyjną
Najpierw zastanów się, kto będzie Twoim klientem. Dzięki temu już na wstępie określisz, czy lokalizacja nieruchomości spełni oczekiwania przyszłych użytkowników. Planujesz budowę mieszkań dla rodzin z dziećmi? Sprawdź, czy w najbliższej okolicy są przedszkola, szkoły, sklepy spożywcze i przychodnie.
Zadbaj także o wygodny dojazd do nieruchomości. Po pierwsze – ułatwi on realizację całej inwestycji. Po drugie – będzie jednym z kluczowych elementów, na który zwrócą uwagę osoby zainteresowane kupnem mieszkania.
Zleć przeprowadzenie rzetelnej analizy chłonności działki pod inwestycję. Zawiera się w niej m.in. określenie maksymalnej możliwej do uzyskania powierzchni użytkowej mieszkań (PUM). Pełna analiza chłonności działki pozwoli Ci oszacować rentowność inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem projektu!
Co warto sprawdzić przed zakupem terenu pod budowę
Dowiedz się, jak wygląda stan prawny terenu, który chcesz kupić. Czy grunt pod zabudowę nie znajduje się w postępowaniu komorniczym? Czy nie jest obciążony hipoteką (lub innym roszczeniem)? Czy istnieją ograniczenia w rozporządzaniu prawem do gruntu? Te informacje znajdziesz w elektronicznej księdze wieczystej nieruchomości.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego podpowie Ci, jakie warunki muszą spełniać budynki, które chcesz postawić. MPZP określa m.in. usytuowanie działki, jej granice oraz układ istniejących obiektów budowlanych. Większość dokumentów niezbędnych podczas analizy chłonności wyszukasz w serwisie Geoportal.
By uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy, dokładnie zbadaj warunki gruntowo-wodne. Projekt fundamentów powinien zostać opracowany na dobrze wyliczonych parametrach nośności gruntu oraz wysokości wód gruntowych.
Co jeszcze powinna zawierać wstępna analiza działki
Przejrzenie dokumentów, analiza chłonności, badanie gruntu – to nie jedyne elementy wstępnej analizy terenu pod zabudowę. Przed zakupem warto przeprowadzić również wnikliwą analizę konkurencji. Wiedząc, ile kosztują nieruchomości w okolicy, oszacujesz szanse na powodzenie Twojego projektu!
Rzetelna analiza terenu przed postawieniem budynku pozwoli Ci wyliczyć koszty całego przedsięwzięcia. To z kolei umożliwi określenie zadowalającej Cię marży. Mając te dane, łatwiej podejmiesz decyzję o sposobie finansowania. Jednym z nich jest kredyt deweloperski. O warunkach takiego kredytowania dowiesz się więcej z darmowego e-booka, który dla Ciebie przygotowałem.
Jako inwestor wielokrotnie przeprowadzałem analizę terenu pod nieruchomość. Wiem, jak skomplikowany to proces i jak łatwo coś przeoczyć. Ty nie musisz tego robić w pojedynkę! Powierz mi analizę wybranej przez Ciebie działki i ciesz się zyskanym czasem! Po gruntownej weryfikacji przygotuję raport, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Dzięki nim zrealizujesz projekt tak, by otrzymać najwyższy zwrot z inwestycji.
Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się z początkującymi deweloperami. Chcesz działać w tej branży, ale nie wiesz, od czego zacząć? Umów się na konsultację – odpowiem na Twoje pytania, rozwieję wątpliwości i wskażę odpowiedni kierunek!
0 komentarzy